W jaki sposób zakładać uszczelki do okien i szyb?

Dlaczego należy wymieniać uszczelki w oknach i drzwiach?

Niezależnie od tego, czy chodzi o uszczelki w oknach czy w drzwiach, z czasem ulegają one zużyciu i konieczna jest ich wymiana, aby spełniały należycie swoją funkcję. Jeśli czujemy ruch powietrza wewnątrz pomieszczenia, wprowadzamy się do nowego miejsca, w którym nie zwracano uwagę na konserwację np. okna albo widzimy gołym okiem, że stan uszczelek jest bardzo zły, trzeba niezwłocznie zadbać o ich wymianę. Zniszczona uszczelka do drzwi czy okien zaczyna robić się twarda, a z czasem rozpada się i kruszeje.

Czemu powinniśmy tak bardzo zwracać uwagę na to, w jakim stanie są uszczelki? Ponieważ odpowiadają one za bardzo wiele funkcji, które mogą skutecznie wpłynąć na spadek jakości naszego życia codziennego i odczuwania komfortu. Przede wszystkim uszczelki zapewniają wodoszczelność, dzięki której w przypadku deszczu woda opadowa nie dostanie się do wnętrza budynku. Ponadto uszczelki odpowiadają za zatrzymanie ciepła, aby nie uciekało ono na zewnątrz. Mając poprawnie zamontowane uszczelki w oknach czy drzwiach możemy cieszyć się również przyjemną ciszą, ponieważ ograniczamy hałas przedostający się z zewnątrz. Nie każdy zdaje sobie sprawę również z faktu, że dzięki uszczelkom obsługa okna czy drzwi jest po prostu wygodniejsza. Dlaczego więc zwlekać i nie poprawić sobie tego komfortu?

Zakładanie uszczelek do szyb - krok ku kroku

Proces zakładania uszczelek przy oknach nie jest w żaden sposób skomplikowany. Należy po prostu przestrzegać kilku podstawowych zasad i precyzyjnie, bez pośpiechu wykonać kolejne czynności. Oczywiście jeśli nie czujemy się na siłach, możemy skorzystać z pomocy fachowców, którzy szybko i sprawnie dokonają demontażu starej uszczelki i montażu nowej. Decydując się wymianę uszczelki na własną rękę, musimy zacząć od tego, aby sprawdzić, jaki rodzaj uszczelki będzie odpowiedni w naszym przypadku. Dlaczego to ważne? Ponieważ każde okno posiada zróżnicowany układ uszczelek. Nie należy kupować uniwersalnych modeli. Posiadasz okno, którego uszczelka przyjmuje formę taśmy? Usuwamy starą, dbając, aby nie pozostawić żadnych jej części. Najczęściej można ją w prosty sposób wyjąć, czasem wyskrobać. Miejsce na uszczelkę powinno być dokładnie oczyszczone i odkurzone. Teraz wystarczy umieścić w ramie nową uszczelkę. Pamiętać trzeba, że powinna mieć ona odpowiednio dopasowany rozmiar.

Jak założyć uszczelki do drzwi?

Podobnie jest w przypadku uszczelek do drzwi. Ich montaż jest równie prosty i także w tej kwestii przyda się wyłącznie czas, dokładność i precyzyjnie dobrany model. Zaczynamy także od usunięcia starej uszczelki. Na szczęście nie jest to trudne, ponieważ obecnie sprzedawane modele są bardzo elastyczne, co pozwala na wyjęcie ich jednym pociągnięciem. Przydatnym narzędziem będzie np. nożyk do tapet czy szpachelka, dzięki którym dokładnie i ostrożnie usuniesz zarówno uszczelkę, jak i okleinę oraz pozostałości przylepca. Przygotuj podłoże pod nową uszczelkę, czyli usuń wszystkie zanieczyszczenia. Następnie można przejść do montażu nowej taśmy. Warto mieć na uwadze, że musi być ona przycięta na odpowiednią długość (w sklepach jest sprzedawana w zwojach). Zapoznaj się z instrukcjami od producenta i zamocuj uszczelkę zgodnie z nimi. Dopasuj ją dokładnie do drzwi, wypełniając całą szczelinę.